Pages

5/11/2011

Проект 2 Изваждане на Дънер


След отрязването на големи дървета много често дънерите остават и не позволяват използването на освободеното от дървото място. Изваждането на дънера е трудно и дори невъзможно без трактор, багер или други двигателни машини. Използването на такива машини, обаче е свързано с големи разходи, а по някой път и с доста допълнителни разрушения. Предложения по-долу метод е сравнително лесен и не изисква големи разходи.

Инструментите, които ще са необходими да този проект:
Лопата
Права лопата
Търнокоп
Въжета
Тресчотка
Трион

Необходими материали:
Никакви

Направа:



Първата стъпка при изваждането на дънер е да направите подготовка. Подготовката бключва откопаете и разделяне от големите корени







След това трябва да намерите подходящо здраво дърво наоколо, което да използвате за опора на тресчотката. Завържете единя край натресчотката за дървото, а за другия въжето с което сте завързали дънера.







След като сте сигурни, че всичко е завързано здраво и сигурно започнете бавно да опъвате с тресчотката. Ако дънера не помръдва, спрете и проверете за неотрязани корени. Много важно е да не продължавате да опъвате с тресчотчката, защото може да те получи опасно ластично откачване и да ви нарани.




Ако започнете да се забелязва изместване на дънера продължавайте работата с тресчотката, докато не извадите дънера или не стигнете до края на навиването на въжето и. Ако сте до края, трябва да пре завържете дънера с скъсено въже и да продължите да дърпате с тресчотката до пълно изваждане на дънера.




Пожелавам ви късмет!

5/10/2011

Проект 1 Домашно Огнище



Този проект е за направа на домашно огнище и беше реализиран в есента на 2010г. Огнището може да се използва за приготвяне на храна, изгаряне на клони от пролетно почистване, или просто за семейна сбирка през хyбавите пролетни, летни и есенни вечери. За специалисти по варене на ракия и зимнина има и допълнителни приложения. Проекта е лесен, не изисква време и специални инструменти и единствения елемент, който е по-специален е скарата-ринг, която с малко по-голямо умение и електрожен може да си направите сами. Направата и обаче е  друг проект.

Инструментите които ще са необходими за този проект са:
Лопата
Права лопата
Нивелир
Необходимите материали са:
½ кубик чакъл
30 броя  блока тип трапец
Скара-ринг
    Направа:

     Първата стъпка е изкопаването на кръгла дупка със диаметър 120 см и дълбочина 30 см. В зависимост от блоковете които използвате диаметъра може да варира. За да намерите правилния диаметър ще е необходимо да наредите един пълен кръг от блоковете, и да премерите диаметъра. Към мярката  добавете 20 см (10 см от всяка страна).


    Втората стъпка е да напълните 20-25 см от дупката с чакъла, след което да подравните и тръмбовате

















    Следва първия и най-важен ред от блокове. Наредете блоковете в кръг, като внимателно подравнявате с нивелир, който е достатъчно дълъг за да може да се хване нивото на целия кръг на огнището. Оставят се малки пролуки между блоковете за влизане на въздух, който да спомага доброто горене.


    Следват останалите 3 реда. Използването на смес за заздравяване е допустимо, но не необходимо. Ако решите да използвате вар или цимент, бъдете сигурни, че оставяте пролуки за вуздуха необходим за горенето.Следващата стъпка е поставянето на плоски камъни на дъното на огнището. Целта им е да  улеснят почистването му след употреба, а също така и да се използва максимално температурата от нагрятите камъни за приготвяне на задушени ястия завити във фолио на дъното но огнището. Също така може допълнително да се сложи декоративен чакъл около огнището, който заздравява конструкцията и предпазва блоковете от пръста.



    Последната стъпка е слагането на скарата-ринг. Направата на ринга може да стане от стар варел и солидни стоманени пръчки. Процеса на направата на скара-ринг ще бъде обяснен в друг проект. Така направеното огнище е готово за употреба. Поканете приятели, пригответе нещо за скарата и отворете бутилка старо вино за компанията около огъня.






    Наздраве!