Pages

6/16/2011

Няколко Думи за Начало

Добре дошли в този сайт за проекти свързан и с дома, двора и всекидневието. Сайта няма за цел да предлага революционни  технологии или патентовани решения, а просто да помогне на читателите, които  препочитат да си правят нещата сами със съвети и примери.  Обясненията на проектите не са съвършенни, но при повишен интерес всеки може да изпрати въпроси и коментари. Също така, Вашият личен опит изразен в коментари или въпроси може да помогне и на други читатели. За да разгледате проектите изберете си проект от списъка от архива разположен в ляво. Към всеки проект има снимки и обяснения. Надявам се да Ви е интересно и полезно. Успех!





Проект 4 Терасиране


Когато двора ви е на хълм много често се налага терасиране. Терасирането помага да се задържи пръста, която пролетно време има тенденцията да се свлича на по-ниските места от дъждовете, а също така да подсигури хоризонтални учасъци за градина или други цели. Освен това терасирането помага за спирането на стичащи се води и евентуалното им използване. Един много лесен и красив начин за терасиране е така наречения Шотландски зид. При този вид зид предимството е че не се използват никакви свързващи материали и лесно може да се мести или коригира при нужда. Ако е направен правилно трае дълго и има хубав изглед.




Инструменти:
Бригадирска количка
Геоложки чук  
Отвес
Лопата
Кирка


Материали:
Камъни
Чакъл 


Направа:



Първо трябва да определите мястото на зида. След това трябва да се заравни по линиата на стената и да се насипе леко с чакъл за допълнително заравняване и добра основа. Камъните които ще използвате за зида трябва предварително да се разделят на три категории: 
1.Фронтални камъни- това са тези камъни, които ще се използват за лицето на стената. Те трябва да са плоски и да имат поне една правилна стена, която ще бъде лицето . По възможност трябва и да са по-големи.
2. Основни камъни – това са масивни камъни които ще се изпяолзват за тялото на стената, но не на лицто и. Обикновно се слагат до задната част на стената за опора и да подпират замята от наклона зад зида. Трябва да са големи и тежки. Формата им няма значение.
3. Пълнеж – това са дребни и средни камъни, които се използват за пълнеж на пролуките между големите камъни. На някои места може да се използва и част от останалият чакъл.   


Зидa се започва от по-високия край, като на фронта се слага първия ред от фронталните камъни (група 1). Задната част на зида (от към високата част на наклона) се слагат основни камъни (група2), като те трябва да застъпят частично фронталните. Пролуките между фронталните и основните камъни се запълват с пълнеж (група 3) като се използват първо по-едрите камъни и се свършва с по-дребни. 


Не е проблем ако малки кухини не са запълнени, и по-специално от по-високата страна на хълма. След завършването на първия ред се продулжава с втори ред от фронтални камъни.

 Има две основни неща, които трябва да се спазват:
1. Зида да е вертикален – това се спазва, като се използва отвес
2. След завършване на всеки ред да има относително плоска повърхност на зида. Това не само улеснява полагането на следващия ред, но и прави зида стабилен и безопасен.




След вдигането на зида до необходимата височина, пръстта зад зида трябва да се тръмбова и обилно да се полее с вода, което допълнително ще стабилизира постройката.



  





Късмет!

6/02/2011

Проект 3 Френски Дренаж

Пролетно време от дъждовете и топенето на снега по хълма на който се намира къщата ми се стичат водни потоци, които се събират и образуват даже малки рекички. Водата се стича навсякъде около основите на къщата и няколко пъти наводни мазето. Наложи се да сменям мокет в приземните стаи а дори да преинсталирам гипсовите панели, които се размиха от водата. В крайна сметка реших да направя дренаж от страната на прииждащата вода и така да реша въпроса кардинално.
Инструменти необходими а проекта:
Лопата
Права лопата
Кирка
Нивелир
Зидарски конец
Маркировъчен спрей
Диамантен диск и ъглошлайф в случай че трябва да минавате през асфалт
Материали:
Перфорирани тръби 15см диаметър
Обикновени тръби 15см диаметър
Съединителни фитинги
Водопропусклива мушама
Дренажен чакъл
2 маркировъчни колчета

Направа:

Френския дренаж обикновено се състои от две части: дренаж, където се събира прииждащата вода и канал, който служи за отвеждане на водата в желаната посока. Преди да се започне с копаенето, трябва да се проследи от къде се стича водата и къде е най-подходящото място за дренажа, така че да събира всичката прииждаща вода. Веднъж определена линията на дренажа, трябва да се маркира с маркировъчен спрей. 


Дренажа трябва да е под наклон, като на всеки метър трябва да се понижава със най-малко 2-3 сантиметра в посока на оттичане на водата. Когато наклона на релефа е различен от този на дренажа, дренажа ще има плитка и дълбока страна. Тогава е важно да се определи коя е плитката и коя е дълбоката страна, за да се даде правилен наклон с минимално копане. Изкопаването започва от плитката страна на дренажната линия, като дълбочината на плитката страна зависи от това дали освен повърхностни води има и вода идваща подпочвено. В моя случай трябваше да се преминава през асфалтов път. Наложи ми се първо да разрежа асфалта и да открия повърхността за изкопаване. 


Наклона на дренажа се следва по следния начин:  Забиват се две маркировъчни колчета в двата края на дренажа. Помежду им се опъва зидарски конец. С нивелира се задава наклон на конеца- на всеки метър дължина 2 до 3 сантиметра разлика във височината. След това се взима разстоянието от плитката страна на дренажа до конеца и се следва с изкопаване по цялата дължина на канала.









След приключване на изкопната работа, трябва да се постави на дъното на канала водопропускливата мушама. Функцията на мушамата е да пропуска вода в тръбата и около нея, но да спира калта да не прониква в тръбата и перфорациите на тръбата, защото това може да доведе до запушвания, които ще възпрепятстват дренирането.










Следва поставянето на тръбите. В зоната на дренирането се поставят перфорираните тръби. Тръбите се поставят така, че перфорациите да бъдат най-близко до дъното на дренажния канал. Когато водата се събере около тръбата, тя влиза през перфорациите и по силата на най-малкото съпротивление и наклона започва да се оттича в зададената посока.









В останалата част от системата, която не събира прииждащи води (канализационната) се поставят обикновени ПВЦ тръби, като целта е само да се отведе събраната в дренажната част вода. Веднъж сглобена системата от тръби трябва да се изпробва преди да стане зариването. Изпробването става с вода, която налята в дрениращата част трябва свободно да се оттече по системата.









След сполучливия тест следва зариването на дренажа. В дренажната част трябва да се използват едри речни камъни или много едър чакъл. Това ще позволява на прииждащата вода да стига безпрепятствено до перфорираната тръба и да се оттича по нея. В останалата част на дренажа просто може да се използва изкопаната от канала пръст. 






С това проекта е приключен и вие имате отново сухо мазе!