Pages

6/16/2011

Проект 4 Терасиране


Когато двора ви е на хълм много често се налага терасиране. Терасирането помага да се задържи пръста, която пролетно време има тенденцията да се свлича на по-ниските места от дъждовете, а също така да подсигури хоризонтални учасъци за градина или други цели. Освен това терасирането помага за спирането на стичащи се води и евентуалното им използване. Един много лесен и красив начин за терасиране е така наречения Шотландски зид. При този вид зид предимството е че не се използват никакви свързващи материали и лесно може да се мести или коригира при нужда. Ако е направен правилно трае дълго и има хубав изглед.




Инструменти:
Бригадирска количка
Геоложки чук  
Отвес
Лопата
Кирка


Материали:
Камъни
Чакъл 


Направа:



Първо трябва да определите мястото на зида. След това трябва да се заравни по линиата на стената и да се насипе леко с чакъл за допълнително заравняване и добра основа. Камъните които ще използвате за зида трябва предварително да се разделят на три категории: 
1.Фронтални камъни- това са тези камъни, които ще се използват за лицето на стената. Те трябва да са плоски и да имат поне една правилна стена, която ще бъде лицето . По възможност трябва и да са по-големи.
2. Основни камъни – това са масивни камъни които ще се изпяолзват за тялото на стената, но не на лицто и. Обикновно се слагат до задната част на стената за опора и да подпират замята от наклона зад зида. Трябва да са големи и тежки. Формата им няма значение.
3. Пълнеж – това са дребни и средни камъни, които се използват за пълнеж на пролуките между големите камъни. На някои места може да се използва и част от останалият чакъл.   


Зидa се започва от по-високия край, като на фронта се слага първия ред от фронталните камъни (група 1). Задната част на зида (от към високата част на наклона) се слагат основни камъни (група2), като те трябва да застъпят частично фронталните. Пролуките между фронталните и основните камъни се запълват с пълнеж (група 3) като се използват първо по-едрите камъни и се свършва с по-дребни. 


Не е проблем ако малки кухини не са запълнени, и по-специално от по-високата страна на хълма. След завършването на първия ред се продулжава с втори ред от фронтални камъни.

 Има две основни неща, които трябва да се спазват:
1. Зида да е вертикален – това се спазва, като се използва отвес
2. След завършване на всеки ред да има относително плоска повърхност на зида. Това не само улеснява полагането на следващия ред, но и прави зида стабилен и безопасен.




След вдигането на зида до необходимата височина, пръстта зад зида трябва да се тръмбова и обилно да се полее с вода, което допълнително ще стабилизира постройката.



  





Късмет!

No comments:

Post a Comment